Ami Don Quijotenek Sancho Panza és Stannak Pan, az a kandallónak a…
Láthatóvá tenni a láthatatlant
Minden cég nagyon büszke az első termékére, főleg, ha átütő sikereket ér…
Egy kandalló alapanyaga alapvetően kétféle lehet: lemez, vagy öntvény. A Benkel kandalló…
A vízteres kandalló forradalma. Nagyon erős mondat, erős cím.
Az első mindenből meghatározó. Akárcsak az első szerelem, az első csók, az…
Füstcsonk méret - Tűzterünk kiválasztásánál tisztában kell lennünk kéményünk belső átmérőjével, hogy…
Vágjunk bele egyenesen a szakmába! Ha a kandallót túlrakjuk fával – ami…
Érdekes tendencia figyelhető meg a vízteres kandalló piacon. Egyre nagyobb az érdeklődés…
Ugyan ez igaz a kandallóbetétekre, a vízteres és légfűtő kandalló tűztereinkre is,…
Egy új Benkel fejlesztésű, kandallóbetét alaphoz hasonló termékre szeretnénk itt a Benkel…
Ezt a kandallóra vonatkozó kérdést inkább a másik oldalról tudnánk megválaszolni, vagyis,…
Kandallóbetét kiválasztásánál először is érdemes átgondolnunk, hogy csak az adott helységet, ahova…
Nagyon örülünk, hogy egyre többen öntik szavakba véleményüket a Benkel kandallókról és…
A Benkel Kft nem csak kandalló tűztereket, közkedvelt nevén kandallóbetéteket, de egyéb…
Könnyen elfeledkezhetünk a szerelvényekről, mert mindenki magától értetődőnek veszi, hogy ezek hozzátartoznak…
A kandalló külső megjelenése az egyik legfontosabb szempont kandallóvásárláskor. Azonban ahogy az…
Olyan apró, kandalló használati dolgokról lesz most szó, amelyek biztosan mindenkinek az…
Egy kandalló betétet gyártó cég sem reklámozná magát azzal, hogy a beszerelése…
A kandallót azért szokták sokszor a cserépkályha mögé sorolni, már ami a…
A központi fűtéses kandalló gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy vízteres kandallót kapcsolunk…
Sokan talán nem tudják, miért nem káros a természet számára a fa…
A Pilis S SÜTŐ kandallóbetét, vagy másnéven légfűtő tűztér különlegessége, hogy a…
A vizes hőcserélő egy olyan kandalló technikai berendezés, amely képes arra, hogy…
Külső égési levegő betáplálású vízteres kandallóbetéteinknél bizonyos keretek között változtatható a teljesítménynek…
A következőkben Gyergyay Csaba, a Benkel alapítójának egyik szakcikkéből emeltünk ki egy…
Korábban írtunk kandallóhoz csatlakoztatható vizes hőcserélőről, amellyel a légfűtéses kandallóbetétünket vízteres kandallóbetétté…
Éppen most érkezett be hozzánk egy kép az egyik kedves megrendelőnktől, akinek…
A vízteres kandalló nagy előnyét - azt, hogy központi fűtésre is köthető…
Most, hogy esik az eső már jó ideje és minden csupa víz,…
Készülékeinket a piac igényeinek megfelelő precíz mérnöki tervezéssel, egyéni szellemi adaptációval, magas minőségű hazai alapanyagok felhasználásával, sok éves gyártási és szakmai tapasztalattal, második generációs családi manufaktúránkban állítjuk elő.
Legutóbb egy kis betekintést tettünk a kandallók evolúciójába, a kémény és a kürtő kialakulásába és most folytatjuk ezt a történeti sort.
Az első kandallónak nevezhető tüzeléstechnikai berendezések a 12. és a 13. század környékén jelentek meg, ugyanis ekkor kezdett elterjedni az a kialakítás, hogy az eddigi nyílt tűzteret - amelyen főztek, sütöttek és melegítette a szobákat – kürtővel látták el, és kéménybe vezették a füstöt, ami egészen eddig a szobák levegőjét rontotta.
A „Hőtani alapfogalmak” címmel közölt cikksorozat befejezéseként gyűjtőtáblázatokban ismertettük a szakmában használatos és fontosabb anyagok fizikai jellemzőit, illetve a hőtanban használt fizikai mennyiségek jelzéseit és mértékegységeit. Most ezek felhasználásával kísérletet teszünk egy példa kapcsán az eddig tárgyalt témakörben, az adott képletek alapján a kapcsolódó számítások metodikájával megismerkedni.
Példa: Tételezzük fel, hogy egy étterem teraszának oldalfalán 1,5 m magas és 8 m hosszú ablakot terveztek. A hőmérséklet egy téli napon a szabadban -10 C, míg a beltérben 20 C. Mennyi a hőveszteség az ablaküvegen keresztül 1 óra alatt, ha az üveg vastagsága 6 mm?
lamda üvegre vonatkozó értékét táblázatból keressük ki, a delta T a hőmérsékletek algebrai különbsége. Az ablakon átfolyó hőáramot a hővezetési egyenlet alapján számíthatjuk ki:
Az 1 óra alatti hőveszteség:
Ha a vonatkozó költségeket akarjuk kiszámítani, illetve a hőveszteség pótlásához szükséges hőmennyiséget, akkor más mértékegységet kell használni. A hőáramot számoljuk kW-egységben, a hőveszteséget kWh-ban.
Illetve:
Vajon valóban ilyen elképesztően nagy hőveszteséget okoz téli hidegben a tökéletesen zárt egyrétegű ablak? Példánkban azt feltételeztük, hogy az ablak belső felületén a hőmérséklet 20 C, míg a külsőn -10 C. Ez csak akkor igaz, ha az üveg mindkét oldalán erőslégmozgás lenne. Ellenkező esetben az üveg belső felületének környezetében sokkal hidegebb a levegő, mint a szoba hőmérséklete. Ugyanígy az üveg külső felületén is van egy vékony légréteg, amely melegebb
-10 C-nál. Ezt szemlélteti alábbi ábránk.
Az ábra alapján azt állapíthatjuk meg, hogy a valódi hőmérsékletkülönbség delta T nem 30 C-os, hanem csak 10 C. Tehát a valódi hőveszteség „csak” harmada az előbb számított értékeknek. Vagyis: az előbb használt képletek szerint:
A levegő hővezetési tényezője (lamda egyenlő 0,024) harmincszor kisebb, mint az üvegé (lamda egyenlő 0,8). Vagyis ha két 3 mm-es üveglapot egymástól 6 mm-es távolságra rögzítünk (termoplán üveg), akkor a hőveszteséget durván harmincad részére csökkenthetjük. Fentiekből milyen következtetéseket vonhatunk le:
- A hőveszteség számítása nem egyszerűsíthető le pusztán a képletek formális használatára. Ennél jóval bonyolultabb és összetettebb egy adott feladat megoldása.
- Könnyen rájöhetünk arra, hogy szeles időben miért nagyobba hőveszteség lakásunkban. Nem helyes az a laikus magyarázat, hogy „kifújja a meleget a szél”. A valódi magyarázat az, hogy a külső ablak és falfelületet határoló melegebb levegőréteget eltávolítja a fal és üveg síkjától az intenzív légmozgás és helyébe folyamatosan a külső környezet hideg levegője kerül. Nő a hőmérsékletkülönbség delta T és ezzel egyenes arányban a hőveszteség. Ez a magyarázata annak, hogy mi is hidegebbet érzünk szeles időben, mint szélcsendben. Érdemes elgondolkodni, hogy helyes-e a fűtőtesteket az ablak alá helyezni? Szerintem csak helykihasználás szempontjából érdemes, egyébként nem, mert növeli a hőveszteséget. Hiszen az ablak síkja előtt a fűtés során folyamatosan áramoltatjuk a meleg levegőt, ami úgyszintén növeli a külső és belső hőmérsékletkülönbséget (delta T), s ezzel egyenes arányban a hőveszteséget.
- Elképesztően nagy a hőveszteség az egyrétegű üvegablak esetében, amint fenti számításaikból tapasztaljuk. Ugyanakkor arányait tekintve a kétrétegű üvegablak nagyságrendekkel, az adott példa szerint harmincszor jobb hőszigetelő, mint az egyrétegű ablak. Megjegyzendő, hogy ugyanezen okok miatt célszerű a téli többrétegű öltözködés. Nem véletlen, hogy rendszeresen hangsúlyozzuk különféle szakmai fórumokon, miszerint a levegőnél jobb hőszigetelő nincs.
- A fenti példával pusztán apró részletét kívántuk megvilágítani a hőveszteség-számítás összetett problematikájának. A kandalló- és kályhaépítés gyakorlatában azonban nincs is szükség bonyolultabb számítások elvégzésére, ezt a feladatot lehetőleg bízzuk szakképzett épületgépészekre. Azonban a beépítő szakmabelieknek is rálátásuk kell legyen az épület adta körülmények és a hőszükséglet összefüggéseire.
Gyergyay Csaba
"Fontosnak érezzük, hogy újságunk minden számában bemutasson olyan vállalkozásokat, amelyek nem csak a külföldről importált készülékek, építmények kereskedelmével foglalkoznak, hanem hazai munkaerőt foglalkoztatva, olyan hazai terméket állítanak elő, melyek felveszik a versenyt bármelyik külföldi gyártó termékével.
A Benkel D2-es levegős hőcserélő egy elkülönített légjáratú hatásfok-növelő hőhasznosító. Bármelyik kandalló tűztérhez csatlakoztatható, hogy megnövelje a kandalló teljesítményét a távozó füstgáz további fűtőértékének felhasználásával, értékes hőjének elnyelésével. Ha szeretné optimalizálni fűtési megoldását, kandallója energiafelhasználását, akkor érdemes egy levegős hőcserélőt beszerelnie.
okleveles gépészmérnök
cégtulajdonos, ügyvezető
Mobil: 06 30 / 20 20 254